sauna massage banner

Massage

BANKOVANIE (vákuová masáž) 
Liečba bankami je metóda používaná na potláčanie bolesti pohybového aparátu – uvoľnenie zatuhnutého svalstva, ako i k zmierneniu problémov vnútorných orgánov.
Pri tejto masáži sa na pokožku prikladajú banky – sklenené nádobky s nahriatym vzduchom,- v ktorých sa pri ochladzovaní vytvorí podtlak a ten spôsobí ich prisatie na pokožku.
Banky uvoľňujú svalstvo, spazmy a gelózy do hĺbky, zrýchľujú krvný a lymfatický obeh, čím zároveň detoxikujú /prečisťujú/ telo.
Banky pôsobia tak fyzikálne, reflexne, ale aj metabolicky tým, že ovplyvňujú pochody látkovej výmeny v priľahlom okolí a v neposlednej rade aj stimulujú imunitu organizmu. Taktiež ovplyvňujú procesy aj na miestach vzdialených od aplikácie.
Cieľom ošetrenia jeuvoľnenie pohybového segmentu (v oblasti chrbtice) či obnova vôle kĺbov, ale tiež úprava svalového napätia a ošetrenie tzv. spúšťacích bodov (Trigger points), ktoré sú neraz príčinou bolesti, svalového oslabenia či obmedzenia pohybu

 

MYOFASCIÁLNA MASÁŽ A UVOĽŇOVANIE PARAVERTEBRÁLNYCH FASCIÍ
Myofasciálne uvoľnenie, je neobyčajne jemná a prirodzená forma strečingu a práce s fasciou,  ktorá má hlboký efekt na telové tkanivo.
Masáž sa zaraďuje medzi jemné masážne techniky, pretože vyvíjaný tlak na spúšťacie body bolesti sa pozvoľna zvyšuje. Pri šetrení sa stláčajú takzvané spúšťacie body (ako zdroj bolesti a dysfunkcie svalov, ktorá sa šíri ďalej do celej zóny prináležiacej k príslušnému bodu) a masírujú sa postihnuté svaly, aby sa odstránili lokálne skrátenia a napätia svalových vlákien. Okrem toho sa robia aj naťahovacie cvičenia. Pre zvýšenie výsledného efektu je dôležité, aby sa po masáži pravidelne cvičila zostava strečingových cvikov, aby sa zabránilo opätovnému skracovaniu svalstva a následnému navráteniu bolesti svalstva.
Myoterapia pomáha riešiť:
– Akútne/chronické bolesti, neurologické a pohybové nezrovnalosti
– Zvyšuje flexibilitu, znižuje bolesť
– Zvyšuje pohyblivosť kĺbov, ako aj  uvoľňuje svalové tkanivo
– Zlepšuje nervový systém a krvnú cirkuláciu

 

MÄKKÉ TECHNIKY (liečebná masáž na odstránenie napätia v tkanivách)

Manipulácia mäkkých tkanív predstavuje liečbu pretiahnutím kože v riase. Technika je  nebolestivá. Je odlišná od klasických masáži, nepoužívame žiaden olej. Táto technika sa používa na uvoľnenie svalov, skrátených svalov a šliach, jaziev. Je veľmi účinná, hlavne s posunom ( pretiahnutím) fascií na chrbte, pri stuhnutí svalstva, pri skrátení alebo tuhnutí Achillovej šľachy.
Má podobný účinok ako reflexná masáž chrbtice. Kombinuje sa najčastejšie s bankovaním.

 

METÓDA POSTIZOMETRICKEJ RELAXÁCIE  /PIR/
Spočíva v dosiahnutí polohy, v ktorej je sval vo svojej maximálnej dĺžke. Mäkké techniky a postizometrická relaxácia predstavujú najjemnejšiu formu masáže, cieľom jeuvoľnenie kože a podkožia, vyhľadávanie a odstraňovanie bolestivých bodov vo svaloch. Odporúčajú sa pri stuhnutých, bolestivých a skrátených svaloch (svaly krku, plecia, chrbát  a svaly horných a dolných končatín). Dochádza k uvoľneniu a vytiahnutiu svalu.
IPŽ – INŠTRUKTÁŽ O POSTURÁLNEJ ŽIVOTOSPRÁVE
Posturálna životospráva je súbor spôsobov, pokynov a praktických rád, ktoré smerujú:
– k vyváženému zaťažovaniu chrbtice a kĺbov
– ku ekonomizácii svalovej práce
– k znižovaniu bolestí chrbta
– a predovšetkým k zlepšovaniu životného komfortu pri najrôznejších pohybových aktivitách

Najdôležitejší spôsob, ako predchádzať bolestiam chrbta, je udržovať jeho silu, pružnosť cvičením a dodržiavaním pravidiel tzv. „školy chrbta” – čo znamená nácvik správneho zaťaženia chrbtice a celého pohybového aparátu a stotožnenie sa s potrebou denného cvičenia. Podstatou je strážiť si také držanie chrbta a ostatných kĺbov, aby sme dosahovali vyvážené vzpriamené držanie tela pri minimálnych bolestiach a záťaži chrbtice.
CIEVNA A DYCHOVÁ GYMNASTIKA

Má  uľahčiť dychovú prácu a zlepšiť utilizáciu plynov. Znamená to uvoľnenie dýchacieho aparátu a kože na hrudníku, zvýšenie svalovej sily, zlepšenie pohyblivosti bránice a rebier, mobilizáciu chrbtice. Dôležitou súčasťou je zníženie psychického napätia a harmonizácia vegetatívneho nervového systému.
LÁVOVÉ KAMENE
 Je to neobyčajná metóda, ktorá pomáha harmonizovať organizmus človeka, na všetkých úrovniach. Často je označovaná za kráľovnú masáží a pre svoje účinky patrí medzi najluxusnejšie masáže…
Blahodarne účinky kameňov zo stuhnutej lávy, poznali už pred 5 tisíc rokmi Číňania a Mayovia. Písomné zmienky o masáži pomocou teplých lávových kameňov, nachádzame u starých Inkov, v Mezopotámií, u indiánov, na Havajských ostrovoch a v Indii. Egyptskí faraóni im dávali prednosť pred tradičnými technikami masáže. A pripisovali sa im rôzne účinky. V čínskej a indickej tradícií sa používajú pri akupresúre a tiež ako nástroj na odstránenie bolesti.
Lávové kamene majú vulkanický pôvod. Najkvalitnejšie kamene pochádzajú z oblasti Peru, Brazílie, Argentíny a Bolívie. Tieto oblasti sa uprednostňujú z dvoch dôvodov, nie sú energeticky zaťažené (nie je tam ťažký priemysel), ale predovšetkým, sopky v tejto časti sveta patria k najstarším na svete. Sila lávových kameňov vznikla v sopke, odkiaľ bola horúca hmota vyvrhnutá a následne ochladená, vďaka čomu sa v kameni zachovali liečivé energetické vibrácie. Lávové kamene majú úžasnú schopnosť absorbovať a odovzdať teplo a svojím zložením sú predurčené na masáž teplom.
Riziká masáže
Samotná masáž, nemá žiadne vedľajšie účinky. Organizmus na túto masáž reaguje zvýšením potením – touto cestou sa snaží odstrániť z tela škodlivé látky. Preto treba zvýšiť príjem tekutín nielen pred a po terapií, ale aj v horizonte dvoch – troch dní po masáži. Ak ako príjem tekutín siahneme po bylinkových zmesách ktoré pomáhajú prečistiť organizmus a zvýšiť jeho vitalitu, potom zvýšime aj účinok masáže.
Kedy siahnuť po tejto masáži
Pri dlhodobých zdravotných problémoch, ale aj pri vyčerpanosti, únave a zvýšenej prítomnosti stresu. Je vhodná pri snahe napomôcť detoxikácií organizmu, ale aj stimulovať jeho činnosť.
Cieľ masáže
Táto masáž vďaka stimulácií reflexných bodov, obnove energetických tokov v organizme, stimulácií organizmu, dobýjaniu energie (organizmu) a pohlcovania negatívnej energie, lieči nielen dôsledky, ale predovšetkým príčiny zdravotných ťažkostí.
Prínos masáže
Pri masáži lávovými kameňmi dochádza ku kombinácií jemných masážnych uvoľňovacích techník, príjemnej vône oleja (prvky aromaterapie), pôsobenia tepla (termoterapia), reflexie dôležitých bodov (reflexná masáž), k použitiu dotykov (thajská masáž), energie a vibrácií. Je to veľmi sýta a výdatná masáž. Klientovi sa neodporúča, aby popri nej prijal v jeden deň, aj inú masáž. Podľa odborníkov sa neodporúča prekročiť limit – 2 masáže lávovými kameňmi za týždeň.
Učinky masáže
•    kamene prehrievajú celý organizmus
•    teplo eliminuje bolesť v svaloch
•    stimuluje krvný obeh
•    zlepšuje okysličenie krvi
•    zlepšuje zásobovanie tkanív výživnými látkami
•    upokojuje nervové zakončenia
•    zlepšuje metabolizmus
•    odstraňuje poruchy spánku
•    pohlcuje negatívnu energiu
•    zlepšuje činnosť lymfatického systému
•    obnovuje energetické toky v organizme
•    zmenšuje opuchy
•    regeneruje tkanivo
•    zlepšuje koncentráciu
•    pomáha pri bolesti chrbtice
•    uvoľňuje napnuté, alebo natiahnuté svaly
•    pomáha v boji s celulitídou
•    dobýja energiu organizmu
•    posilňuje imunitný systém
•    zlepšuje detoxikáciu organizmu
•    harmonizuje dušu a telo
Kontraindikácie
•    otvorené rany
•    hypersezibilita na teplo
•    vysoký krvný tlak
•    kŕčové žily a bolestivé opuchy
•    kožné infekcie
•    infekčné, zápalové a horúčkovité ochorenia
•    nádorové ochorenia
Energický náboj kameňov
Lávové kamene majú silné energetické vibrácie (20-1000 KHz), ktoré spolu s teplom, odstraňujú bloky energetických dráh (meridiány) v organizme, vďaka čomu obnovujú a stimulujú cirkuláciu energie v organizme. Počas masáže, keď sú kamene nahriaté a v rukách maséra, ich vibrácia dosahuje 2300 Khz.
Masáž lávovými kameňmi prináša pocit, akoby ste boli ponorení do mora pozitívnych efektov, ktoré upokojujú myseľ aj telo a prinášajú pocit psychickej a fyzickej pohody. Táto technika prináša hlboký pocit relaxácie a uvoľnenia a dokáže uspokojiť aj tých najnáročnejších klientov.